- Frost-free drinking system for cattle and horses
- Fresh and clean water for the animals all year round
- Without wiring or electricity
- A minimum of maintenance
- No concern about filling the drinking vessels
- No concern about cleaning the drinking vessels
Delabie коллективная раковина CANAL 1200mm нержавеющая сталь сатин 120250
Бренд:
Единица: шт
Время доставки: 14-21 день
‼️ Используй промокод KEVAD2026 в корзине и получи скидку – только сегодня!
▼ Читать далее: ...
✅ Популярные товары в наличии на складе в Таллине — доставка 1–3 дня или самовывоз.
✅ Если товар под заказ, уточните детали — часто мы можем предложить доставку быстрее ожидаемого: info@pegu.ee
✅ На все товары действует гарантия 2 года и право на возврат 14 дней.
✅ Автоматическая отправка счета на e-mail. Для e-arve добавьте пометку в комментариях.
ℹ️ Цена включает налог с оборота (KM).
PEGU OÜ — Usaldusväärne ettevõte 2025 Delabie коллективная раковина CANAL 1200mm нержавеющая сталь сатин 120250
CANAL wall-mounted wash trough
Ref. 120250
Wall-mounted wash trough for 2 services L. 1,200mm
Bacteriostatic 304 stainless steel.
Polished satin finish.
Stainless steel thickness: 1mm for the bowl, 1.5mm for surround and fixing brackets.
Easy to install: no joint concealers to install, light wash trough.
Drainage on the right.
No tap hole.
Supplied with 1½" waste.
Without overflow.
Supplied with brackets and fixing elements.
CE marked. Complies with European standard EN 14296.
Weight: 8.4kg.
Possible to add a bacteriostatic 304 stainless steel splashback (ref. 100250).
automatic washing system for wellingtons with jets - 12V, 50Hz
| Radius of sensor | 0 – 0,4 m |
| Water inlet | G 1/2“ |
| Water pressure | 0,3 – 1,0 MPa |
| Outlet | d = 32 mm |
| Inner dimensions of the trough | 250 x 400 x 280 mm |
| Electricity protection | IP 55 |
| Power supply | 12 V, 50 Hz |
| Power requirement | 10 VA |
| Source of power supply | ZAC 1/20 (max. 2 x AMO 01) |
| ZAC 1/50 (max. 5 x AMO 01) | |
| Weight | 18 kg |
- Set up water inlet as per picture
- Set up outlet d = 32 mm
- Set up cable for power supply – 12 V, 50 Hz from source of power supply ZAC
DRINKING SYSTEM
Питьевой фонтан крепление к полу Н/Р сталь Portinox FP-001
Питьевой фонтан настенный сенсорный Н/Р сталь AISI304 12V/50Hz
AFO 01.Yst. steel sensor controlled drinking fountain
AFO 01.Y is st. stainless wall hung drinking fountain controlled by sensor. Water runs after disrupting the scanning zone.
Fountain is made by welding all components together.
Fountain is suppplied with safety power 12 V, 50 Hz from power supply ZAC (AFO 01.Y) or with 4x AA battery (AFO 01.YB).
Material is standardly st. steel AISI 304 or can be AISI 316 (AFO 01.Y.CL or AFO 01.YB.CL).
St. steel driking fountain AFO 01.Y is based on favourite model AFO 01 with manual control.
The sensor, located on the right side of the fountain, is reacting on the approach of the user. Water starts to run from the nozzle, located in the middle of the fountain bowl, and runs over the time when the user´s head is in the scanning zone (max. 30 sec.) + preset time (max. 4 sec.) to clean the nozzle.
Package contents
- st. steel drinking fountain
- nozzle
- sensor and electronic
- electromagnetic valve
- connecting flexible hose
- corner valve with filters
- siphon
- mounting material
| water inlet | G 1/2" |
| water pressure | 1 - 10 Bar (AFO 01.Y; AFO 01.Y.CL) |
| 2 - 8 Bar (AFO 01.YB; AFO 01.YB.CL) | |
| outlet | d = 40 mm |
| bowl inner dimension | d = 245 mm |
| weigth | 4 kg |
| suppply | 12 V, 50 Hz (AFO 01.Y; AFO 01.Y.CL) |
| 6 V - 4 x AA battery (AFO 01.YB; AFO 01.YB.CL) | |
| power supply | ZAC 1/20 (max. 3 x AFO 01.Y ; AFO 01.Y.CL) |
Питьевой фонтан напольный/настенный механический Н/Р сталь AISI304
AFO 01.S
stainless steel drinking fountain with pressure valve designed to stand and to be attached to wall
AFO 01.S is a drinking fountain of stainless steel with pressure valve designed to stand and to be attached to wall. Water runs for the time for which the valve is pressed plus the pre-set period after it is released; thus the jet can be rinsed.
Water supply is provided by a flexible hose, trap comprises an elastic flexible couple. Flexible design of water supply and outflow allows variable and easy connection of the drinking fountain as well as its dismounting.
Automatic drinking fountain (with a sensor) can be supplied per order.
AFO 01.S is manufactured from the stainless steel AISI 304. Other materials (e.g. AISI 316) possible on order. For cleaning we recomnned WÜRTH detergents – material preservation (no. 0893 121 K) and material cleaning (no. 893 121 1).
Package contents
- Stainless housing with cone
- Pressure valve with jet
- Flexible hose outflow
- Fixing and connecting material
| dimensions | 330 x 900 x 365 mm |
| outlet | d = 40 mm |
| water inlet | G 1/2" |
| water pressure | 0,2 – 0,6 MPa, recommended 0,3 MPa |
| weight | 12 kg |
- Set up water outlet d = 40 mm
- Set up water inlet G 1/2"






