| Water inlet | G 1/2" |
| Water pressure | 2 – 6 Bar, recommended 3 Bar |
| Outlet | d = 40 mm |
| Inner dimensions of sink | d = 290 mm |
| Weight | 20 kg |
Питьевой фонтан free-standing механический Н/Р сталь AISI304
Бренд:
Единица: шт
Время доставки: 3-4 недели
‼️ Используй промокод KEVAD2026 в корзине и получи скидку – только сегодня!
▼ Читать далее: ...
✅ Популярные товары в наличии на складе в Таллине — доставка 1–3 дня или самовывоз.
✅ Если товар под заказ, уточните детали — часто мы можем предложить доставку быстрее ожидаемого: info@pegu.ee
✅ На все товары действует гарантия 2 года и право на возврат 14 дней.
✅ Автоматическая отправка счета на e-mail. Для e-arve добавьте пометку в комментариях.
ℹ️ Цена включает налог с оборота (KM).
PEGU OÜ — Usaldusväärne ettevõte 2025 Питьевой фонтан free-standing механический Н/Р сталь AISI304
AFO 02 - IIstainless steel free-standing drinking fountain (indoor/outdoor)
AFO 02-II is a stainless steel drinking fountain of modern design with a manual press valve that allows its easy use. The water flows only when the valve is pressed and then there is a certain adjusted time to rinse out the nozzle.
The drinking fountain is to be placed in an open space. It is made up of an anchoring part intended for embedding in concrete and the column itself with a press valve and nozzle. These parts are connected by means of 3 screws and the upper part can be, therefore, easily dismounted in case of necessity (e.g. during winter).
The water inlet is fitted with a flexible hose, the siphon is made from a stretchy, flexible connector. The flexible finish of the water inlet and outlet allows the variable and problem-free connection of the fountain.
AFO 02-II stainless steel fountain is suitable mainly for schools, medical facilities and spa resorts, and is utilizable outdoors.
Drinking fountain AFO 02-II is manufactured from the stainless steel AISI 304. AFO 02.CL-II is made of the stainless steel AISI 316 and is suitable for places with higher concentration of chlorine.
For cleaning we recomnned WÜRTH detergents – material preservation (no. 0893 121 K) and material cleaning (no. 893 121 1).Detail of the bowl
Package contents
- stainless steel column and cone with nozzle
- press valve
- anchoring construction
- flexible hose siphon
- connecting hoses
- anchoring material
- Set-up water inlet - pipe G 1/2“
- Set-up drainage d = 40 mm
- Prepared alcove for embedding (concreting) in the base construction
General
| Size (mm): | 525 x 334 x 97 |
| Large bowl (mm): | 500 x 310 x 83 |
| Designer: | Halvor Thorsen |
Description
Icon hand wash basin IC1-22 in stainless steel 18/10, is designed for under mounting.The hand wash basin is pressed in one piece and has laser-cut integrated outlet holes that are concealed by a removable outlet cover.The basin is supplied with waste. Without overflow.
Brushed finish.
Полка с крючками+Настенный крепёж для инвентаря Mop and Broom Holder Н/Р сталь AISI304
DESCRIPTION
Питьевой фонтан настенный механический Н/Р сталь AISI304
AFO 01 stainless steel wall-mounted drinking fountain
AFO 01 is a stainless steel wall-mounted drinking fountain of modern design with a manual press valve that allows its easy use. The water flows only when the valve is pressed and then there is a certain adjusted time to rinse out the nozzle.
The water inlet is fitted with a flexible hose, the siphon is made from a stretchy, flexible connector. The flexible finish of the water inlet and outlet allows the variable and problem-free connection of the fountain.
AFO 01 stainless steel fountain is suitable mainly for schools, medical facilities and spa resorts, and is utilizable outdoors.
AFO 01 is made of stainless steel AISI 304.
AFO 01.CL is made of stainless steel AISI 316 and is suitable into the areas with higher concentration of chlorine (e.g. swimming pools).
Sensor-controlled fountain possible made to order.
For cleaning we recomnned WÜRTH detergents – material preservation (no. 0893 121 K) and material cleaning (no. 893 121 1).
Package contents
- stainless steel sink with casing
- press valve
- corner valve with filter
- flexible hose siphon
- fixing bar
- connecting hoses
- anchoring material
| Water inlet | G 1/2" |
| Water pressure | 0,2 – 0,6 MPa (recommended 0,3 MPa) |
| Outlet | d = 40 mm |
| Inner dimension of the fountain | d = 245 mm |
| Weight | 4 kg |
Питьевой фонтан настенный сенсорный Н/Р сталь AISI304 6V(4x1.5V)
AFO 01.Yst. steel sensor controlled drinking fountain
AFO 01.Y is st. stainless wall hung drinking fountain controlled by sensor. Water runs after disrupting the scanning zone.
Fountain is made by welding all components together.
Fountain is suppplied with safety power 12 V, 50 Hz from power supply ZAC (AFO 01.Y) or with 4x AA battery (AFO 01.YB).
Material is standardly st. steel AISI 304 or can be AISI 316 (AFO 01.Y.CL or AFO 01.YB.CL).
St. steel driking fountain AFO 01.Y is based on favourite model AFO 01 with manual control.
The sensor, located on the right side of the fountain, is reacting on the approach of the user. Water starts to run from the nozzle, located in the middle of the fountain bowl, and runs over the time when the user´s head is in the scanning zone (max. 30 sec.) + preset time (max. 4 sec.) to clean the nozzle.
Package contents
- st. steel drinking fountain
- nozzle
- sensor and electronic
- electromagnetic valve
- connecting flexible hose
- corner valve with filters
- siphon
- mounting material
| water inlet | G 1/2" |
| water pressure | 1 - 10 Bar (AFO 01.Y; AFO 01.Y.CL) |
| 2 - 8 Bar (AFO 01.YB; AFO 01.YB.CL) | |
| outlet | d = 40 mm |
| bowl inner dimension | d = 245 mm |
| weigth | 4 kg |
| suppply | 12 V, 50 Hz (AFO 01.Y; AFO 01.Y.CL) |
| 6 V - 4 x AA battery (AFO 01.YB; AFO 01.YB.CL) | |
| power supply | ZAC 1/20 (max. 3 x AFO 01.Y ; AFO 01.Y.CL) |
Питьевой фонтан напольный / настенный с системой охлаждения воды, кнопка piezo Н/Р сталь AISI304 230V/50Hz
AFO 01.SC
drinking fountain with cooling designed to stand and to be attached to wall
AFO 01.SC is a drinking fountain with cooling designed to stand and to be attached to wall. User can select between uncooled water and water running through a flow cooler. The fountain is operated by means of two piezo-buttons – resistant solution. Facility keeper can set a time period after which the water flow automatically stops.
The product contains a flow cooler. It is not a design with cooled tank only where – after the pre-cooled amount of water is pumped out – the user has to wait for the next charge to be cooled.
Flexible design of water supply and outflow allows variable and easy connection of the drinking fountain as well as its dismounting.
ttles
Automatic drinking fountain (with a sensor) can be supplied per order.
AFO 01.S is manufactured from the stainless steel AISI 304.
Other materials (e.g. AISI 316) possible on order. For cleaning we recomnned WÜRTH detergents – material preservation (no. 0893 121 K) and material cleaning (no. 893 121 1).
Package contents
- Stainless housing with cone
- Electronics and control piezo-buttons
- Water supply and electromagnetic valves
- Flow cooler
- Flexible hose outflow
- Fixing and connecting material
| dimensions | 330 x 900 x 365 mm |
| water outlet | d = 40 mm |
| water inlet | G 1/2" |
| water pressure | 0,2 – 0,6 MPa, recommended 0,3 MPa |
| power supply | 230 V, 50 Hz |
| power input | 820 W |
| weight | 24 kg |
- Set up water outlet d = 40 mm
- Set up water inlet G 1/2"
- Electric socket 230 V, or electric cable CYKY 3C x 1,5






