| Water inlet | G 1/2" |
| Water pressure | 2 – 6 Bar, recommended 3 Bar |
| Outlet | d = 40 mm |
| Inner dimensions of sink | d = 290 mm |
| Weight | 20 kg |
Питьевой фонтан free-standing механический Н/Р сталь AISI316
Бренд:
Единица: шт
Время доставки: 3-4 недели
‼️ Используй промокод KEVAD2026 в корзине и получи скидку – только сегодня!
▼ Читать далее: ...
✅ Популярные товары в наличии на складе в Таллине — доставка 1–3 дня или самовывоз.
✅ Если товар под заказ, уточните детали — часто мы можем предложить доставку быстрее ожидаемого: info@pegu.ee
✅ На все товары действует гарантия 2 года и право на возврат 14 дней.
✅ Автоматическая отправка счета на e-mail. Для e-arve добавьте пометку в комментариях.
ℹ️ Цена включает налог с оборота (KM).
PEGU OÜ — Usaldusväärne ettevõte 2025 Питьевой фонтан free-standing механический Н/Р сталь AISI316
AFO 02 - IIstainless steel free-standing drinking fountain (indoor/outdoor)
AFO 02-II is a stainless steel drinking fountain of modern design with a manual press valve that allows its easy use. The water flows only when the valve is pressed and then there is a certain adjusted time to rinse out the nozzle.
The drinking fountain is to be placed in an open space. It is made up of an anchoring part intended for embedding in concrete and the column itself with a press valve and nozzle. These parts are connected by means of 3 screws and the upper part can be, therefore, easily dismounted in case of necessity (e.g. during winter).
The water inlet is fitted with a flexible hose, the siphon is made from a stretchy, flexible connector. The flexible finish of the water inlet and outlet allows the variable and problem-free connection of the fountain.
AFO 02-II stainless steel fountain is suitable mainly for schools, medical facilities and spa resorts, and is utilizable outdoors.
Drinking fountain AFO 02-II is manufactured from the stainless steel AISI 304. AFO 02.CL-II is made of the stainless steel AISI 316 and is suitable for places with higher concentration of chlorine.
For cleaning we recomnned WÜRTH detergents – material preservation (no. 0893 121 K) and material cleaning (no. 893 121 1).Detail of the bowl
Package contents
- stainless steel column and cone with nozzle
- press valve
- anchoring construction
- flexible hose siphon
- connecting hoses
- anchoring material
- Set-up water inlet - pipe G 1/2“
- Set-up drainage d = 40 mm
- Prepared alcove for embedding (concreting) in the base construction
R/V teras AISI316, harjatud
hapekindel
Komplektis on:
WC hari
paberihoidik
varurillihoidik
2 nagi
D Line
Kätepesuvalamu Endura ED1
automatic washing system for wellingtons with jets - 12V, 50Hz
| Radius of sensor | 0 – 0,4 m |
| Water inlet | G 1/2“ |
| Water pressure | 0,3 – 1,0 MPa |
| Outlet | d = 32 mm |
| Inner dimensions of the trough | 250 x 400 x 280 mm |
| Electricity protection | IP 55 |
| Power supply | 12 V, 50 Hz |
| Power requirement | 10 VA |
| Source of power supply | ZAC 1/20 (max. 2 x AMO 01) |
| ZAC 1/50 (max. 5 x AMO 01) | |
| Weight | 18 kg |
- Set up water inlet as per picture
- Set up outlet d = 32 mm
- Set up cable for power supply – 12 V, 50 Hz from source of power supply ZAC
WC комплект TEMPOFLOX TC200 3/4" Delabie 761200
DESCRIPTION TEMPOFLUX 1 direct flush valve - Ref. 761200
Cross wall time kit for direct flush: Cross wall control, can be cut-to-size.
Soft-touch operation. Time flow ~7 sec.
Vacuum breaker.
Integrated stopcock and flow/volume rate adjuster.
Solid brass body and chrome-plated push-button.
In-line inlet M3/4".
Connection washer Ø 32/55mm.
For walls ≤ 200mm, without tube.
| Connector | 3/4" |
|---|---|
| Length | 200mm |






