| Water inlet | G 1/2" |
| Water pressure | 0,2 – 0,6 MPa (recommended 0,3 MPa) |
| Outlet | d = 40 mm |
| Inner dimension of the fountain | d = 245 mm |
| Weight | 4 kg |
‼️ Kasuta promokoodi KEVAD2026 ostukorvis ja saa soodustust – ainult täna!
✅ Populaarsed tooted Tallinna laos kohe olemas — tarneaeg 1–3 päeva või tule ise järele.
✅ Kui toode on tellimisel, uuri lähemalt — saame tihti pakkuda oodatust kiiremat tarnet: info@pegu.ee
✅ Kõikidele toodetele garantii 2 aastat ja 14‑päevane tagastusõigus.
✅ Automaatne arve e‑postile. E‑arve soovijatel palume lisada märge kommentaaridesse.
ℹ️ Hind sisaldab käibemaksu.
Wall-mounted plaster sink
Ref. 180130
Wall-mounted plaster sink.
Bacteriostatic 304 stainless steel.
Polished satin finish.
Stainless steel thickness: 1.5mm.
Smooth surface and flat edges for easy cleaning.
Suitable for hospitals, healthcare establishments and leisure centres.
Supplied with removable plaster basket with lid to filter plaster debris.
Can be installed in 2 ways: bowl on the right or bowl on the left.
Waste outlet 1 ½".
Supplied with fixing elements.Weight: 17kg.
Wall-mounted plaster sink
Ref. 180130
| Height | 390mm |
|---|---|
| Length | 600mm |
| Width | 1000mm |
| Thickness | 1.5mm |
| Finish | 304 polished satin stainless steel |
IDRAL 005/PN-BR
Seinakraan, vooliku otsaga
Pronks
1/2"
63210
LISO urinal divider for wall-mounting
Ref. 100590
| Height | 700mm |
|---|---|
| Length | 25/50mm |
| Width | 350mm |
| Thickness | 1.5mm |
| Finish | 304 polished satin stainless steel |
DESCRIPTION
Auto-rewind 304 stainless steel hose reel - Ref. 5675T2
FOR CLEANING FLOORS AND WORK SURFACES
Auto-rewind hose reel with flexible hose L. 15m and guide rollers: Maximum temperature 70°C.
Flow rate 23 lpm at 3 bar.
Maximum pressure 20 bar, 12 bar with trigger-op hand spray. 304 Stainless steel base and drum Ø 390mm.
Order separately: an angled stopcock with integrated vacuum breaker to prevent the back flow of polluted water into the mains supply.
Auto-rewind 304 stainless steel hose reel
Ref. 5675T2
| Connector | 3/4" |
|---|---|
| Height | 400mm |
| Depth | 410mm |
| Length | 186mm |
| Flow rate | 14 lpm |
| Finish | 304 Stainless steel |
AFO 01 is a stainless steel wall-mounted drinking fountain of modern design with a manual press valve that allows its easy use. The water flows only when the valve is pressed and then there is a certain adjusted time to rinse out the nozzle.
The water inlet is fitted with a flexible hose, the siphon is made from a stretchy, flexible connector. The flexible finish of the water inlet and outlet allows the variable and problem-free connection of the fountain.
AFO 01 stainless steel fountain is suitable mainly for schools, medical facilities and spa resorts, and is utilizable outdoors.
AFO 01 is made of stainless steel AISI 304.
AFO 01.CL is made of stainless steel AISI 316 and is suitable into the areas with higher concentration of chlorine (e.g. swimming pools).
Sensor-controlled fountain possible made to order.
For cleaning we recomnned WÜRTH detergents – material preservation (no. 0893 121 K) and material cleaning (no. 893 121 1).
| Water inlet | G 1/2" |
| Water pressure | 0,2 – 0,6 MPa (recommended 0,3 MPa) |
| Outlet | d = 40 mm |
| Inner dimension of the fountain | d = 245 mm |
| Weight | 4 kg |
PEGU.ee – ekspertide loodud sanitaartehnika ja vannitoa sisustuslahenduste platvorm. Iga segisti ja vannitoa aksessuaar on valitud isikliku kogemuse ja professionaalse teadmise põhjal. Teid nõustab sanitaartehnika peaspetsialist rohkem kui 25-aastase kogemusega. Kontakt: info@pegu.ee · +372 515 0681