| Water inlet | G 1/2" |
| Water pressure | 0,2 – 0,6 MPa (recommended 0,3 MPa) |
| Outlet | d = 40 mm |
| Inner dimension of the fountain | d = 245 mm |
| Weight | 4 kg |
‼️ Kasuta promokoodi KEVAD2026 ostukorvis ja saa soodustust – ainult täna!
✅ Populaarsed tooted Tallinna laos kohe olemas — tarneaeg 1–3 päeva või tule ise järele.
✅ Kui toode on tellimisel, uuri lähemalt — saame tihti pakkuda oodatust kiiremat tarnet: info@pegu.ee
✅ Kõikidele toodetele garantii 2 aastat ja 14‑päevane tagastusõigus.
✅ Automaatne arve e‑postile. E‑arve soovijatel palume lisada märge kommentaaridesse.
ℹ️ Hind sisaldab käibemaksu.
Wall-mounted CANAL wash trough
Ref. 120310
Wall-mounted wash trough for 4 posts - 3000mm.
Bacteriostatic 304 stainless steel.
Polished satin finish.
Stainless steel thickness: 1mm for the bowl, 1.5mm for surround and fixing brackets.
Easy to install: no joint concealers to install, lightweight wash trough.
Drainage on the right.
Without tap hole.
Supplied with 1½" waste.
Without overflow.
Supplied with fixings and fixing brackets.
CE marked. Complies with European standard EN 14296.
Weight: 19 kg.
Option to add a bacteriostatic 304 stainless steel splashback (ref. 100310).
Valamu R/V terasest
Garaazi/koristusruumi jaoks
Wall hung utility sink in stainless steel. Supplied with fixing brackets.
| Order number | 98010 |
| Code | SLVN 01 |
| Арт. № | 98010 |
| Название | SLVN 01 |
| Size (mm): | 525 x 334 x 97 |
| Large bowl (mm): | 500 x 310 x 83 |
| Designer: | Halvor Thorsen |
Description
Icon hand wash basin IC1-22 in stainless steel 18/10, is designed for under mounting.The hand wash basin is pressed in one piece and has laser-cut integrated outlet holes that are concealed by a removable outlet cover.The basin is supplied with waste. Without overflow.
Brushed finish.
AFO 01 is a stainless steel wall-mounted drinking fountain of modern design with a manual press valve that allows its easy use. The water flows only when the valve is pressed and then there is a certain adjusted time to rinse out the nozzle.
The water inlet is fitted with a flexible hose, the siphon is made from a stretchy, flexible connector. The flexible finish of the water inlet and outlet allows the variable and problem-free connection of the fountain.
AFO 01 stainless steel fountain is suitable mainly for schools, medical facilities and spa resorts, and is utilizable outdoors.
AFO 01 is made of stainless steel AISI 304.
AFO 01.CL is made of stainless steel AISI 316 and is suitable into the areas with higher concentration of chlorine (e.g. swimming pools).
Sensor-controlled fountain possible made to order.
For cleaning we recomnned WÜRTH detergents – material preservation (no. 0893 121 K) and material cleaning (no. 893 121 1).
| Water inlet | G 1/2" |
| Water pressure | 0,2 – 0,6 MPa (recommended 0,3 MPa) |
| Outlet | d = 40 mm |
| Inner dimension of the fountain | d = 245 mm |
| Weight | 4 kg |
PEGU.ee – ekspertide loodud sanitaartehnika ja vannitoa sisustuslahenduste platvorm. Iga segisti ja vannitoa aksessuaar on valitud isikliku kogemuse ja professionaalse teadmise põhjal. Teid nõustab sanitaartehnika peaspetsialist rohkem kui 25-aastase kogemusega. Kontakt: info@pegu.ee · +372 515 0681