| Water inlet | G 1/2" |
| Water pressure | 0,2 – 0,6 MPa (recommended 0,3 MPa) |
| Outlet | d = 40 mm |
| Inner dimension of the fountain | d = 245 mm |
| Weight | 4 kg |
‼️ Kasuta promokoodi KEVAD2026 ostukorvis ja saa soodustust – ainult täna!
✅ Populaarsed tooted Tallinna laos kohe olemas — tarneaeg 1–3 päeva või tule ise järele.
✅ Kui toode on tellimisel, uuri lähemalt — saame tihti pakkuda oodatust kiiremat tarnet: info@pegu.ee
✅ Kõikidele toodetele garantii 2 aastat ja 14‑päevane tagastusõigus.
✅ Automaatne arve e‑postile. E‑arve soovijatel palume lisada märge kommentaaridesse.
ℹ️ Hind sisaldab käibemaksu.
| Size (mm): | 525 x 334 x 97 |
| Large bowl (mm): | 500 x 310 x 83 |
| Designer: | Halvor Thorsen |
Description
Icon hand wash basin IC1-22 in stainless steel 18/10, is designed for under mounting.The hand wash basin is pressed in one piece and has laser-cut integrated outlet holes that are concealed by a removable outlet cover.The basin is supplied with waste. Without overflow.
Polished finish.
Stainless steel floor standing bulk sink, 700x700x850 mm
| Order number | 93150 |
| Code | SLUN 15 |
AFO 01 is a stainless steel wall-mounted drinking fountain of modern design with a manual press valve that allows its easy use. The water flows only when the valve is pressed and then there is a certain adjusted time to rinse out the nozzle.
The water inlet is fitted with a flexible hose, the siphon is made from a stretchy, flexible connector. The flexible finish of the water inlet and outlet allows the variable and problem-free connection of the fountain.
AFO 01 stainless steel fountain is suitable mainly for schools, medical facilities and spa resorts, and is utilizable outdoors.
AFO 01 is made of stainless steel AISI 304.
AFO 01.CL is made of stainless steel AISI 316 and is suitable into the areas with higher concentration of chlorine (e.g. swimming pools).
Sensor-controlled fountain possible made to order.
For cleaning we recomnned WÜRTH detergents – material preservation (no. 0893 121 K) and material cleaning (no. 893 121 1).
| Water inlet | G 1/2" |
| Water pressure | 0,2 – 0,6 MPa (recommended 0,3 MPa) |
| Outlet | d = 40 mm |
| Inner dimension of the fountain | d = 245 mm |
| Weight | 4 kg |
AFO 01.SCL is a drinking fountain with cooling and spout for filling bottles designed to stand and to be attached to wall. User can select between uncooled water and water running through a flow cooler. Uncooled water is used for bottle filling as a standard – can be changed. Start/stop control by piezo-buttons – resistant solution. Facility keeper can set a time period after which the water flow automatically stops.
The product contains a flow cooler. It is not a design with cooled tank only where – after the pre-cooled amount of water is pumped out – the user has to wait for the next charge to be cooled.
Water supply is provided by a flexible hose, trap comprises an elastic flexible couple. Flexible design of water supply and outflow allows variable and easy connection of the drinking fountain as well as its dismounting.
Automatic drinking fountain (with a sensor) can be supplied per order.
AFO 01.SCL is manufactured from the stainless steel AISI 304. Other materials (e.g. AISI 316) possible on order. For cleaning we recomnned WÜRTH detergents – material preservation (no. 0893 121 K) and material cleaning (no. 893 121 1).
| dimensions | 330 x 900 x 365 mm |
| water outlet | d = 40 mm |
| water inlet | G 1/2" |
| water pressure | 0,2 – 0,6 MPa, recommended 0,3 MPa |
| power supply | 230 V, 50 Hz |
| power input | 830 W |
| weight | 25 kg |
PEGU.ee – ekspertide loodud sanitaartehnika ja vannitoa sisustuslahenduste platvorm. Iga segisti ja vannitoa aksessuaar on valitud isikliku kogemuse ja professionaalse teadmise põhjal. Teid nõustab sanitaartehnika peaspetsialist rohkem kui 25-aastase kogemusega. Kontakt: info@pegu.ee · +372 515 0681