| Water inlet | G 1/2" |
| Water pressure | 0,2 – 0,6 MPa (recommended 0,3 MPa) |
| Outlet | d = 40 mm |
| Inner dimension of the fountain | d = 245 mm |
| Weight | 4 kg |
‼️ Kasuta promokoodi KEVAD2026 ostukorvis ja saa soodustust – ainult täna!
✅ Populaarsed tooted Tallinna laos kohe olemas — tarneaeg 1–3 päeva või tule ise järele.
✅ Kui toode on tellimisel, uuri lähemalt — saame tihti pakkuda oodatust kiiremat tarnet: info@pegu.ee
✅ Kõikidele toodetele garantii 2 aastat ja 14‑päevane tagastusõigus.
✅ Automaatne arve e‑postile. E‑arve soovijatel palume lisada märge kommentaaridesse.
ℹ️ Hind sisaldab käibemaksu.
CANAL wall-mounted wash trough
Ref. 120300
Wall-mounted wash trough for 4 posts - 2,400mm
Bacteriostatic 304 stainless steel.
Polished satin finish.
Stainless steel thickness: 1mm for the bowl, 1.5mm for surroundand fixing brackets.
Easy to install: no joint concealers to install, light wash trough.
Drainage on the right.
With no tap hole.
Supplied with 1 ½" waste.
Without overflow.
Supplied with brackets and fixing elements.
CE marked. Complies with European standard EN 14296.
Weight: 20kg.
Possible to add a bacteriostatic 304 stainless steel splashback (ref. 0011800007).
| Height | 250mm |
|---|---|
| Length | 2400mm |
| Width | 400mm |
| Thickness | 1mm (basin) et 1.5mm (edge and fixing brackets) |
| Finish | 304 polished satin stainless steel |
Splashback 2400mm for CANAL wash trough
Ref. 100300
Splashback for CANAL wash trough.
Bacteriostatic 304 stainless steel.
Polished satin finish.
Stainless steel thickness: 1.2mm.
Length: 2,400mm.
Splashback 2400mm for CANAL wash trough
Ref. 100300
| Height | 300mm |
|---|---|
| Length | 2400mm |
| Width | 1.5mm |
| Thickness | 1.2mm |
| Finish | 304 polished satin stainless steel |
LIRA Splazio 1, köögisifoon , 50 mm seina hall 9127953
FRAJU wall-mounted washbasin
Ref. 120430
Wall-mounted washbasin, 540x480mm.
Bacteriostatic 304 stainless steel.
Polished satin finish.
Stainless steel thickness: 1.2mm for the bowl and 1.5mm for surround.
Rounded edges prevent injury.
Without tap hole.
Supplied with 1¼" waste.
Without overflow.
Supplied with fixing elements.
CE marked. Complies with European standard EN 14688.
Weight: 4.65kg.
REDO wall-mounted washbasin
Ref. 121710
Wall-mounted washbasin.
Basin internal diameter: 320mm.
Clean and simple design.
Bacteriostatic 304 stainless steel.
Polished satin finish.
Stainless steel thickness: 1.2mm.
Rounded edges prevent injury.
With central tap hole Ø 35mm.
Supplied with 1 ¼" waste.
Without overflow.
Supplied with fixing elements.
CE marked. Complies with European standard EN 14688.
Weight: 3kg.
REDO wall-mounted washbasin
Ref. 121710
| Height | 150mm |
|---|---|
| Length | 375mm |
| Width | 430mm |
| Thickness | 1.2mm |
| Finish | 304 polished satin stainless steel |
| Size (mm): | 525 x 334 x 97 |
| Large bowl (mm): | 500 x 310 x 83 |
| Designer: | Halvor Thorsen |
Description
Icon hand wash basin IC1-22 in stainless steel 18/10, is designed for under mounting.The hand wash basin is pressed in one piece and has laser-cut integrated outlet holes that are concealed by a removable outlet cover.The basin is supplied with waste. Without overflow.
Polished finish.
AFO 01 is a stainless steel wall-mounted drinking fountain of modern design with a manual press valve that allows its easy use. The water flows only when the valve is pressed and then there is a certain adjusted time to rinse out the nozzle.
The water inlet is fitted with a flexible hose, the siphon is made from a stretchy, flexible connector. The flexible finish of the water inlet and outlet allows the variable and problem-free connection of the fountain.
AFO 01 stainless steel fountain is suitable mainly for schools, medical facilities and spa resorts, and is utilizable outdoors.
AFO 01 is made of stainless steel AISI 304.
AFO 01.CL is made of stainless steel AISI 316 and is suitable into the areas with higher concentration of chlorine (e.g. swimming pools).
Sensor-controlled fountain possible made to order.
For cleaning we recomnned WÜRTH detergents – material preservation (no. 0893 121 K) and material cleaning (no. 893 121 1).
| Water inlet | G 1/2" |
| Water pressure | 0,2 – 0,6 MPa (recommended 0,3 MPa) |
| Outlet | d = 40 mm |
| Inner dimension of the fountain | d = 245 mm |
| Weight | 4 kg |
PEGU.ee – ekspertide loodud sanitaartehnika ja vannitoa sisustuslahenduste platvorm. Iga segisti ja vannitoa aksessuaar on valitud isikliku kogemuse ja professionaalse teadmise põhjal. Teid nõustab sanitaartehnika peaspetsialist rohkem kui 25-aastase kogemusega. Kontakt: info@pegu.ee · +372 515 0681